KANSER HAFTASI

Kanser Haftası nedeni ile Hastane Yöneticimiz Prof. Dr. Recep DEMİRHAN' ın yazılı açıklaması

AKCİĞER KANSERİNDE ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR

              Prof. Dr. Recep DEMİRHAN, kanser haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, akciğer kanserinin yapısal olarak normal dokudan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak organ içinde bir kitle oluşturması şeklinde tanımlandığını ifade etti.

               Son yıllarda yapılan düşük doz spiral tomografi çalışmalarının yüksek riskli kişilerde kanserin erken saptamasına katkı sunabildiğini anlatan Demirhan, hastalığın oldukça ileri aşamalara gelene kadar önemli şikayete de yol açmayabileceğini bildirdi. Bu nedenle sigara içen 50 yaş civarındaki hastaların öksürük karakterleri değiştiğinde hekime başvurmaları gerektiğini belirtti.

AMELİYAT UYGUN EVREDE YAPILMALI

            Prof. Dr. Demirhan, ‘’ Bu sinsi karakter, akciğer kanserini bu kadar tehlikeli yapan en önemli faktördür, ‘’ diyerek kanser  teşhisi konulduktan sonra hekimin öncelikle hastalığın yaygınlığını ve hangi aşamada olduğunu tespit edeceğini belirtti.

            Doğru evrenin tespiti için akciğer röntgeni, toraks ve batın bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntülemesi, kemik taraması gibi çeşitli tetkikler yapılabileceğini vurgulayan Demirhan, ayrıca ameliyat için uygun evrede olunup olunmadığını belirlemek için de  bazı uygulamalar yapıldığını kaydetti.

            Demirhan, Küçük hücreli akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 85’ ini oluşturduğunu ifade ederek, küçük hücreli akciğer kanserinin ise daha nadir görüldüğünü ancak hızlı seyirli olduğu için teşhis konulduğunda çoğunlukla vücudun başka bölümlerine yayılmış olarak belirlendiğini aktardı.

            Prof. Dr. Recep DEMİRHAN, günümüzde tütün tüketiminin akciğer kanserinin ispatlanmış en önemli risk faktörü olduğunu belirterek, sigarayı bıraktıktan 10-15 yıl sonra riskin azaldığını ancak etkisinin tamamen bitmediğini bildirdi.

 

Haberler

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Elektronik Bilgi Kaynakları İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Email Konferans Salonu