Gastroenteroloji

Doktorlarımız

Hizmetlerimiz

KLİNİĞİMİZDE YAPILAN İŞLEMLER

1.    Gastroenteroloji ve hepatoloji hastalarına poliklinik hizmetleri
2.    Tanısal gastroskopi 
3.    Tanısal rektosigmoidoskopi
4.    Tanısal kolonoskopi  
5.    Tedavi edici gastroskopi (üst GİS kanama durdurucu işlemler, Özofagusa stent uygulamaları, GİS
        darlıklara balon dilatasyonu, mide poliplerine polipektomi)
6.    Tedavi edici kolonoskopi (kolon poliplerine polipektomi yapılması, kolona stent takılması, kolon
        kanamalarını durdurucu işlemler)
7.    Perkütan Endoskopik Gastrostomi (mideye beslenme tüpü yerleştirilmesi)
8.    Özofagus varislerine bant ligasyonu uygulanması

ENDOSKOPİ  İŞLEMLERİ (GASTROKOPİ VE KOLONOSKOPİ)
Gastroskopi ve kolonoskopi işlemlerinin daha rahat yapılabilmesi için gerekirse ve isteyen hastalara kol damarından sakinleştirici ilaç uygulayarak işlemler yapılmaktadır.
Endoskopi işlemlerinden önce hastadan veya yakınına işlemin nasıl yapıldığını ve risklerini anlatan onam formu verilerek, okuyup işleme onay vermesi istenmektedir.
Gastroskopi işlemi için hasta gece 22:00’den sonra bir şey yenilip içilmemelidir. Aç olarak gelmelidir.
Kolonoskopi işlemi için 1 gün önceden hazırlık yapması ve ilaç içmesi gerekmektedir. 
Aşağıda 2 farklı kolonoskopi hazırlığı verilmiştir:
1-GOLYTELY ile hazırlık 
1.Kolonoskopi yapılmadan 1 gün önce sabah hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Öğlen 11:00-13:00 arası berrak sıvı gıdalar ile öğle yemeği yemelisiniz. Haşlama et suyu, tavuk suyu (tanesiz sadece suyu), çay komposto suyu (tanesiz), posasız meyve suları, ıhlamur, vişne, elma, ananas suyu gibi berrak sıvılar içilebilir. Öğleden sonra 13:00-17:00 arası da su ve posasız meyve suları içilebilir.  
Golytely® adlı poşet toz ilacı 4 lt su içerisine karıştırıp hazırlanır (asla içerisine, şeker, meyve suyu, kola gibi katkı maddeleri eklemeyin). Hazırladığınız karışımı 1 saat kadar buzdolabında bekletirseniz içimi kolaylaşacaktır.
Akşam üzeri 17:00-18:00 arası hazırladığınız Golytely® solüsyonu içilmeye başlanmalıdır. Her 10 dakikada 1 bardak (240 ml) içilmelidir (ASLA daha HIZLI veya daha YAVAŞ içmeyin; aksi takdirde ilaç eltili olmayacaktır.) Tüm solüsyon bitinceye kadar içilmelidir. Yaklaşık 3 saatte tüm solüsyon bitmelidir.
Solüsyon bittikten yaklaşık 1 saat sonra barsağınızın temizlenmesi ve tuvalete çıkmanız bitecektir. Böylece rahat bir gece geçireceksiniz. 24:00’den sonra sıvı alımı da kesilecektir. Kolonoskopi yapılacak gün hiçbir şey yemeyin ve içmeyin. Kulanılacak ilaç GOLYTELY poşet 4 lt suya katılarak hazırlanacak. Böbrek hastaları, üre, kreatinini yüksek hastalar bu hazırlığı kullanmalıdır.
2-FLEET FOSFO SODA ile hazırlık: 1 gün önce kahvaltı ve sıvı diyet 1 nolu hazırlıkta olduğu gibidir. Normal dışkılaması olan hastalar işlemden 1 gün önce saat 13:00 ve 22:00’de FLEET FOSFO SODA 45 ml adındaki ilacın tamamını içmelidir (sade veya meyve suyu ile karışrılabilir. Kabızlığı olan hastalar işlemden 1 gün önce saat 13:00, 18:00 ve 22:00’de olmak üzere 3 adet FLEET FOSFO SODA içmelidir. Eğer ilaçlar kusulursa tekrar içilmelidir. İşlem sabahı da saat 07:00-08:00’de FLEET ENEMA VEYA BT ENEMA LAVMAN makattan sıkılarak tuvalete sıkışana kadar sol yana yatmalıdır. Tuvalete çıkılıp öyle gelinmelidir. Böbrek hastaları, üre, kreatinini yüksek hastalar bu hazırlığı kullanmamalıdır.
İşlemden 1 hafta önce aspirin ve coumadin kullanan hastalar ilaçlarını kesmelidir (coumadin kullananlar doktorlarına danışmalıdır). İşlemden 2-3 gün önce NSAİİ (ağrı kesici ilaçlar) kesilmelidir. Diğer ilaçlar kesilmemelidir.

İletişim

Gastroenteroloji Endoskopi Ünitesi Telefon: (216) 4413900-1176

DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ, BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR !
FORMA GİDİN
Tc Sağlık Bakanlığı Dumansız Hava Sahası Saglıkla Buluşma Noktası Sabim ALO 184 ALO 113 Elektronik Bilgi Kaynakları İlacım TMO Bimer ALO 150 ALO 191 E-Öğrenme E-Nabız E-Devlet Web Uygulamaları Bilgi Edinme ÇSGB Elektironik Belge Doğrulama Sistemi Email Konferans Salonu Evde Sağlık Yönetim Sistemi Giriş Evde Sağlık